top of page

פועלים לשמירה על התשתיות של כלל הארגונים

ככול שמתבהרת תמונת הסיוע הממשלתי, אנו מבינים כי הפתרונות הניתנים למגזר השלישי אינם נותנים מענה הולם לכלל הארגונים שנפגעו. ארגונים המבוססים על מתנדבים, ארגוני קידום מדיניות, ארגוני גג, ארגונים בעלי מחזור פעילות של מעל 20 מיליון ₪ - בדגש על אלה ששמרו על עובדיהם במהלך תקופת המשבר, ועוד – אינם זכאים נכון להיום לכל סיוע.

לצד התגייסות בלתי מתפשרת של המגזר השלישי לסייע לאוכלוסיות השונות במדינה – אנו במנהיגות אזרחית קוראים ופועלים כל העת בעיקר לשמירה על התשתיות של כלל הארגונים שנפגעו מהמשבר הנוכחי.

יתר על כן, לצערנו, אנו עדים לקשיים והתנגדויות גם במסגרת מסלולי הסיוע שכבר הוצהר עליהם. בתוך כך, ביום חמישי האחרון פנה שר האוצר ליועמ"ש משרדו בבקשה לבחון שוב את מבחן התמיכה על בסיסו יחולקו כספי הסיוע של קרן הסיוע המשותפת לממשלה ולפילנתרופיה, תשובתו צפויה בימים הקרובים.
לצד זה, מחר תתכנס ועדת הכספים לדון בהצעת חוק בנוגע לתכנית לסיוע כלכלי למשק לאור משבר הקורונה.

אנחנו פועלים מול כלל גורמי הממשל הרלוונטיים כדי להרחיב את המענים הניתנים למגזר השלישי, ולוודא שמה שכבר  ניתן – אכן מיושם בשטח.

אנו מבקשים לעדכן כי כרגע אין שינוי במסלולים שפורסמו.

מה קרה, בעצם?
ביום רביעי האחרון נפתחה קרן הסיוע לשימור תשתיות ארגוניות המורכבת מכספי ממשלה ופילנתרופיה, כאשר המענקים יחולקו בהתאם להוראות המבחנים לחלוקת כספי תמיכה של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, שמתחילת המשבר נתרם לסייע לארגונים.

ארבעה חודשים לתוך המשבר, ושנה תקציבית בלתי אפשרית שקדמה לו, זהו מסלול סיוע שארגוני החברה האזרחית בישראל זקוקים לו כמו אוויר לנשימה. זהו הסיוע הראשון המשמעותי המיועד לסייע לאוכלוסיות יעד מגוונות ביותר -  נוער במצוקה, חולים קשים, ניצולי שואה, נפגעי פעולות איבה, מניעת אלימות במשפחה, ועוד.

לצד הפילנתרופיה שהתגייסה ועומדת לצד המגזר השלישי, משרד הרווחה נתן בשורה חיובית עבור הארגונים – שהסיוע המדובר הוא רק פעימה ראשונה, ואנחנו שואבים אופטימיות מהודעה זו.

עם זאת, עולה חשש לאור פנייתו של שר האוצר, מר ישראל כץ ליועץ המשפטי של משרדו ביום חמישי האחרון (16.7) לבחון מחדש את מבחני התמיכה, על אף פרסומם להתייחסויות הציבור במהלך חודש יוני ואישורם על בידי כל משרדי הממשלה הרלוונטיים. תשובתו של היוע"מש צפויה להתקבל בימים הקרובים.

לאור החששות אלה, אנו מבקשים להבהיר כי נכון להיום הקרן ממשיכה לפעול כמתוכנן, והנכם מוזמנים להגיש בקשה לסיוע עד לתאריך ה – 9 באוגוסט 2020.

ובכל מקרה, עמדתנו היא שאסור שמחלוקת בשל סעיף זה או אחר יגרמו להשהיית האישור לנוהל האמור ולעיכוב התמיכה בארגונים נותני השירותים החברתיים לאוכלוסיות היעד משוועות לעזרה וסיוע.  כשם שהממשלה מדברת על היערכות עד ליוני 2021, גם המגזר השלישי צריך להיערך – ככל שהזמן עובר ללא סיוע, אנחנו רואים יותר פעילויות פוסקות, יותר עמותות נסגרות, ואוכלוסיות נוספות שלא מקבלות מענה.

אנחנו מצפים מהממשלה להושיט יד למגזר השלישי בימים אלו, וממשיכים לפעול על מנת לוודא שהסיוע הכה נדרש – יגיע ליעדו.

לצד זה, אנחנו במנהיגות אזרחית, ממשיכים בעשייתנו על מנת לוודא כי יינתן סיוע ממשלתי הולם לכלל ארגוני החברה האזרחית אשר נפגעו בחודשים האחרונים. בתוך כך, אף קידמנו מסלול סיוע זה, ולשם כך אנו פועלים מול כלל משרדי הממשלה, כולל משרד ראש הממשלה, משרד האוצר ומשרד הרווחה, מול הפילנתרופיה וגורמים רלוונטיים נוספים.

במקביל לכך, נציין כי מחר (20/7) יתקיים דיון בוועדת הכספים הצעת חוק התכנית לסיוע כלכלי (נגיף הקורונה החדש) כהכנה לקריאה שנייה ושלישית.

בשורה התחתונה -
איזה מסלולי מענקי סיוע קיימים היום?

 • תשלום חלקי של משרד הרווחה לארגונים שפעילותם הושבתה לחלוטין  - עבור מרץ ואפריל בלבד (יועד רק לארגונים נותני שירותים למשרד הרווחה שלא נתנו בפועל שירותים)

 • קרן מענקים לפיצוי על פגיעה בהכנסות עצמיות לחודשים מרץ ואפריל (פיצוי בגין הוצאות קבועות , רשות המיסים – 'פעימה שלישית') | מסלול המיועד לארגונים עד 20 מיליון ₪ בעלי שליש הכנסות עצמיות לפחות. נכון ל14.7 הוגשו 448 בקשות ואושרו 302. (קרן מוגבלת רק לארגונים שיש להם לפחות 1/3 הכנסות עצמיות – קרן איננה מתאימה לרוב ארגוני החברה האזרחית)
  יש לכם שאלה בנגוע לקרן? צריכים סיוע בהגשה? וובינר שאלות - תשובות עם רשות המיסים (שת"פ עם משרד ראש הממשלה)
  וובינר מעשי על אופן ההגשה (שת"פ עם לשכת רו"ח ובהשתתפות רשות המיסים)
  לסיוע בהכנת הליך הבקשה למענק הסיוע באמצעות קרן מס רכוש ברשות המסים ניתן לפנות אלינו במייל: support@migzar3.org.il 

 • קרן לשימור תשתיות ארגוניות (53 מיליון ₪ בלבד ) – מיזם ממשלה-פילנתרופיה לחיזוק ארגונים חברתיים. מסלול סיוע חדש שהארגונים מצפים לו מחודש מרץ, הושק  ב - 15.7 ופתוח עד ה - 9.8. זוהי קרן משותפת לממשלה (75%)  ולפילנתרופיה (25%). המיועדת לארגונים הנותנים שירותים ספציפיים העוסקים ברווחה, קליטת עלייה, בריאות וחינוך וכו'. סכום הקרן 53 מיליון בלבד - סכום קטן יחסית לצרכים ולאור ייעודו – אין בכספי הקרן כדי תת מענה לצרכים ולמצוקות של כלל ארגוני החברה האזרחית.

 • קרן מענקים לעידוד מעסיקים להחזרת עובדים מחל"ת (5.5 מיליארד ₪) - הסבה של מתווה הסיוע לארגונים בעלי מחזור של מעל 20 מיליון ₪ (שעד עצם היום זה לא קיבלו כל מענה!) בהמשך פעילותנו קרן זו חלה גם על מלכ"רים, כולל עמותות המקבלות תמיכות במסגרת 3א לחוק יסודות התקציב.
  במסגרת שיתוף הציבור שקיים שר האוצר בדבר הקצאת 500 מיליון ₪ – השמענו את עמדתנו כי יש לייעד אותם לארגונים אשר לא הוציאו עובדים לחל"ת ולכן כרגע אינם זכאים לסיוע.

אנחנו אתכם. בתקופה זו של חוסר וודאות, צוות מנהיגות אזרחית הופכים כל אבן ופועלים מסביב לשעון, ומול כל גורם אפשרי, על מנת לתת לכם את השקט להמשיך לתת את המענה החברתי המיטבי.

אנחנו מחדדים ומעדכנים את עשייתנו תדיר לפי התפתחויות בשטח ובהתאם לקולות החשובים שאתם מביאים לפתחנו, ומזמינים אתכם להמשיך ולעדכן אותנו לגבי מצבכם, ליצור קשר, לשאול, להציע או להעיר.

אנו עומדים  לשרותכם בכל הערוצים הבאים:


 לכל העדכונים | בפייסבוק בטלגרם | YouTube

מול הממשלה

קטגוריה:

20 ביולי 2020 בשעה 7:11:49

עודכן בתאריך: 

פועלים לשמירה על התשתיות של כלל הארגונים
bottom of page